Očekávalo se, že utkání osmifinále mistrovství světa 2022 mezi Marokem a Španělskem bude střetem mezi ofenzivní kontrolou a organizovanou obranou. Maroko se rozhodlo pro hluboký a disciplinovaný styl hry s Achrafem Hakimim, jedním z nejslibnějších obránců naší doby, ve středu. Jeho rychlost, technika a schopnost číst hru z něj udělaly klíčového hráče v taktickém schématu týmu. Od prvních minut bylo jasné, že španělský celek s vysokou úrovní individuálních dovedností a týmovou hrou bude aktivně kontrolovat míč. Jejich obvyklý styl založený na krátkých přihrávkách a neustálém pohybu jim umožňoval vytvářet hrozby před brankou soupeře.
Dobře organizovaným Maročanům se však mnoho z těchto útoků podařilo zneškodnit. Obranná řada v čele s Hakimim a zkušeným Romeinem Saïssem nenechala španělským útočníkům prostor. Španělé si i přes kontrolu míče jen těžko vytvářeli nějaké pořádné šance. Jejich pokusy otevřít marockou obranu byly zmařeny intenzivním pressingem a přísnou poziční hrou. Maročané odpověděli protiútoky, využívajícími rychlost svých křídelních hráčů, jako jsou Zakaria Abouhlal a Hakimi. Právě v protiútocích dokázal tým předvést své přednosti, čímž znervóznil španělskou obranu. Důležitým aspektem utkání bylo přizpůsobení obou týmů herním podmínkám.
Španělé se pokusili využít boky, ale Hakimi se svými výjimečnými fyzickými vlastnostmi úkol zvládl. Nejen, že uzavřel své pásmo, ale také se aktivně zapojoval do útoků a vytvořil si tak početní výhodu na pravém křídle. To umožnilo Maroku nejen se bránit, ale také provádět nebezpečné útoky. V prvním poločase se oběma týmům nepodařilo otevřít skóre a zápas byl napínavý. Jednou z klíčových strategií Maroka bylo donutit Španěly k chybám. Španělští hráči pod tlakem soupeře občas ztráceli míč ve středu hřiště, což dávalo Maročanům možnost podnikat rychlé protiútoky. V jednu chvíli se prosadil Hakimi, ale jeho střela z pokutové čáry minula cíl.
Zápas si zachoval své zápletky i ve druhém poločase. Španělé začali přebírat agresivnější styl a snažili se zvýšit tlak na obranu soupeře. Maroko si však i přes rostoucí tlak udrželo svou organizaci. Klíčem k úspěchu týmu byla nejen schopnost bránit, ale také hrát rychlý fotbal, vytvářet příležitosti k protiútokům. Jak se blížily poslední minuty zápasu, napětí rostlo. Týmy začaly vykazovat známky únavy, ale žádný nebyl připraven se vzdát. Španělský tým nadále dominoval v držení míče, ale Hakimi a jeho defenzivní partneři zvládli hrozby sebevědomě. Zápas skončil remízou a o výsledku se rozhodlo v penaltovém rozstřelu.
Ve druhém poločase i v prodloužení Hakimi dál fungoval jako stroj. I přes šílené vytížení působil svěže, neustále kryl své spoluhráče, koordinoval akce obranné řady a rozdával rady středním obráncům. Jeho vůdčí schopnosti byly na nejvyšší úrovni, což týmu pomohlo udržet si sebevědomí v kritických okamžicích zápasu. Hakimi nejen plnil své obranné povinnosti, ale také se aktivně účastnil útoků, což zpestřilo hru Maroka. V 81. minutě se Achraf prosadil znovu a parádně prostřelil míč, který málem vyústil v gól pro En-Nesyri. Tento moment byl zářným příkladem jeho všestrannosti obránce, který umí dobře hrát i v útoku.
Hakimi prokázal vynikající porozumění hře a schopnost číst situaci na hřišti, což mu umožnilo nacházet volné prostory a vytvářet nebezpečné momenty pro svůj tým. V prodloužení, když oběma týmům začal docházet dech, ukázal Hakimi své nejlepší kvality. Zablokoval dva centry, uklidil na trestnou čáru a z protiútoku dokázal i odložit míč. Jeho kondice a vytrvalost byly rozhodujícími faktory, které umožnily Maroku udržet se navzdory náporu španělských hráčů. Každá akce, kterou na hřišti provedl, inspirovala jeho spoluhráče a vytvořila atmosféru odhodlání a sebevědomí. Ve 120. minutě se stal symbolem vytrvalosti a odvahy.
Kamery snímaly jeho obličej: klidný, soustředěný. Pochopil, že na svých bedrech nese velkou zodpovědnost. Když zápas dospěl k penaltám, fanoušci věděli, že Hakimi to musí dotáhnout do konce. Jeho sebevědomí a klid byly patrné, když se blížil k míči. Věděl, že tento okamžik může vstoupit do historie a nepoddal se tlaku. Když se penalta ujal, Hakimi si osvojil jedinečný přístup, který se stal skutečným vrcholem jeho hry. Nejen, že skóroval, ale udělal to s neuvěřitelnou elegancí, což potěšilo fanoušky. Jeho trefa se stala symbolem nejen osobního úspěchu, ale i triumfu celého týmu. Maroko vyhrálo penaltový rozstřel a Hakimi byl hrdinou zápasu.
Tento zápas se stal mezníkem pro marockou reprezentaci i pro samotného Hakimiho. Prokázal, že je schopen nejen bránit, ale i dovést tým k vítězství v nejkritičtějších chvílích. Jeho výkon inspiroval nejen jeho spoluhráče, ale také miliony fanoušků po celém světě, kteří v něm viděli příklad skutečného ducha fotbalu. Hakimi, stejně jako celý tým, ukázal, že tvrdá práce, obětavost a sebedůvěra mohou vést k velkým úspěchům. Tento zápas nebyl jen sportovní událostí, ale skutečnou fotbalovou oslavou, na které se sešli lidé, kteří obdivovali hru a týmového ducha Maroka.
Za stavu 2:0 na penalty (a tři chybičky Španělska) se k míči přiblížil Hakimi. Všichni věděli, že pokud dá gól, dostane se Maroko poprvé v historii do čtvrtfinále mistrovství světa. Ten tlak byl neuvěřitelný. Každé srdce na stadionu a také miliony fanoušků po celém světě zatajily dech. Vše se soustředilo na tento okamžik – nejen na osud zápasu, ale i na osud celé generace marockých fotbalistů, kteří o takovém úspěchu snili. Zdálo se, že Hakimi necítil tlak. Jeho tvář zůstala klidná a jeho pohled soustředěný. Věděl, že to nebyl jen pokutový kop; Byl to moment, který by se mohl zapsat do fotbalové historie. Jeho mysl byla plná myšlenek na podporu týmu, na všechny, kteří v něj věřili, na tisíce fanoušků, kteří přišli podpořit jejich zemi.
Když se přiblížil k míči, stadion zamrzl. Všechno kolem ztichlo, bylo slyšet jen tlukot jeho srdce. V tu chvíli mohli diváci vidět, jak se zhluboka nadechl, soustředil se a zaujal pózu. Hakimi věděl, že jeho úder může být rozhodující. Byl připraven převzít tuto odpovědnost. V okamžiku dopadu ukázal veškerou svou techniku a dovednost. Hakimi nezvolil standardní variantu, ale rozhodl se trefit „panenku“ – elegantní úder, který vyžaduje nejen zručnost, ale i jistotu. V tu chvíli netrefil míč jen tak; Vložil do toho celou svou duši. Míč letěl do středu branky a brankář španělského celku, přestože se snažil předvídat směr, nestihl zareagovat.